Kaip pradėti sportuoti teisingai ir puoselėti sveiką gyvenimo būdą? Kodėl svarbu suvokti savo kūną ir sportuoti, atsižvelgiant į asmeninius savo rodiklius? Tik saugus ir sveikatinantis sportas gali suteikti veiksmingus rezultatus greičiausiai. Apie profesionalų patikrintas sporto tendencijas sveikatingumo klube šeimai „Apelsinas“ ir „SMART“ diagnostikos unikalumą pasakoja sporto dalies vadovas, „SMART“ specialistas ir kineziterapeutas Tomas Martinavičius.

Kuo unikali ir naudinga yra „SMART“ diagnostika „Apelsine“?

„SMART“ diagnostika yra pirmasis išmaniosios treniruočių sistemos „Smart Training System“ žingsnis. Tai autorinė saugių ir veiksmingų treniruočių metodika, pagrįsta kineziologijos mokslu. Unikalią sistemą sukūrėme kartu su „Apelsino” įkūrėju ir vadovu Tomu Kesminu bei grupinių užsiėmimų vadove, sveikos gyvensenos specialiste Kristina Kesminiene, bendradarbiaujant su medikais, savo sričių ekspertais. Kiekvieno „SMART“ sveikatingumo specialisto tikslas yra padėti „Apelsino“ klientams savo asmeninius tikslus įgyvendinti saugiai, patikimai ir veiksmingai. Taigi prieš sudarant individualią sporto programą, yra atliekama „SMART“ diagnostika – fizinės ir sveikatos būklės vertinimas.

 

Kaip vyksta fizinės ir sveikatos būklės vertinimas?

Mums svarbus kiekvienas klientas individualiai, todėl pirmiausia išsiaiškiname, kokiu tikslu žmogus atejo pas mus sportuoti. Užduodame klausimus apie kliento sveikatos būklę ir gyvenimo įpročius. Klientas atsako į sveikatos klausimyną, atliekame kūno sudėties analizę, kūno apimčių matavimus, vertiname širdies ir kraujagyslių sistemos būklę, atliekame funkcinių judesių, fizinių ypatybių, laikysenos vertinimą. Turint šiuos duomenimis, atliekame testus, kuriais remiantis sudaroma individuali treniruočių programa. Tai leidžia pasiekti geriausių rezultatų per trumpiausią laiką.

Kodėl prieš pradedant sportuoti yra svarbu atlikti „SMART“ diagnostiką?

Geras pavyzdys: kai žmogus ateina mokytis užsienio kalbos, visų pirma yra nustatomas jo kalbos lygis, ar tai A1, A2, B1 ir kita. Mes lygiai taip pat kiekvieną atėjusį sportuoti įvertiname, kokia jo būklė yra šiandien. Turint objektyvią ir subjektyvią informaciją, sudarome efektyviausią treniruočių programą, o tai svarbu norint pasiekti teigiamų rezultatų, sportuojant sveikai.

Į kokius testų rodiklius sportuojančiam yra svarbiausia atkreipti dėmesį ir kodėl?

Į širdies ir kraujagyslių sistemos įvertinimą bei tuos judesius, kurie kelia skausmą ir diskomfortą. Širdies ir kraujagyslių sistemą galima palyginti su automobilio varikliu: jeigu jis neveiks ar turės tam tikrų defektų, tai mes toli nenuvažiuosime, todėl žmogui labai svarbu įvertinti ir žinoti šiuos savo rodiklius ir juos sekti bei kontroliuoti treniruočių metu.

Kiekvieno žmogaus treniruočių tempas yra individualus pagal jo širdies ir kraujagyslių sistemos būklę ir esamą fizinį pasirengimą. „SMART“ diagnostika leidžia įvertinti stipriąsias bei silpnąsias kūno vietas. Nustatome, kuri kūno dalis – viršutinė ar apatinė – yra stipresnė, ar žmogus lankstus, ar fiziškai stiprus, kiek ištvermingas. Pagal tai gali kisti treniruočių pobūdis ateityje.

Kaip „SMART“ diagnostika padeda išsikelti sporto tikslus ir stebėti pasiektus rezultatus?

„SMART“ diagnostika sukurta tikslingai tam, kad atėjusį žmogų mes galėtume įvertinti ir nustatyti, koks jo fizinis pasirengimas, kokia funkcinė ir sveikatos būklė. Viskas tam, kad galėtume sekti progresą nuo pat atėjimo į „Apelsiną“ ir pokytį sporto metu. Konsultuojame žmogų apie jo tikslus. Pavyzdžiui, klientas nori treniruoti vienas kūno vietas, bet remdamiesi „SMART“ diagnostikos rezultatais, mes matome, kad reikia stiprinti kitas. Pavyzdžiui, nereikia treniruoti lankstumo, nes žmogus ir taip yra lankstus, tada naudingiau stiprinti raumenų jėgą, kuri stabilizuotų jo kūną, ar priešingai. Jei klientas nori lavinti tam tikras fizines ypatybes, pasitarus su specialistu, jis gali paaiškinti, ką ir kodėl sportuojančiam reikia daryti būtent dabar, kad pasiektų norimų rezultatų ateityje. Viskas sprendžiama kartu diskutuojant su specialistu.

Kaip dažnai rekomenduotumėte pakartotinai atlikti „SMART“ diagnostiką rezultatų stebėjimui?

Norint siekti geriausių rezultatų, rekomenduoju atlikti „SMART“ diagnostiką kas 2–3 mėnesius. Pagal pasiektus rezultatus ir pokyčius, programa koreguojama, tęsiama arba išsikeliami nauji sporto tikslai ir toliau efektyviai siekama juos įgyvendinti. Kalbamės ir diskutuojame apie tai, kaip sekasi sportuoti, kas pavyko, kas nepavyko, kas pasikeitė ir kaip tobulėti toliau.

Kokias treniruočių metodikas taikote „Apelsino“ klientams?

Yra šešios pagrindinės „Smart Training System“ programos: „Svorio korekcija“, „Sveika nugara“, „Funkcinė korekcija“, „Laikysenos korekcija“, „Fizinių ypatybių lavinimas“, „Amžiaus korekcija“. Treniruočių programos parenkamos atsižvelgiant į žmogaus tikslus tolesniam individualiam sportui. Galima derinti keletą skirtingų programų kartu, tačiau prioritetas visuomet teikiamas, kad žmogus nejaustų skausmo ir diskomforto sportuojant, o jau tada siekiame visų kitų tikslų pagal poreikį. Pavyzdžiui, „Svorio korekcija“ ir „Sveika nugara“: viršsvoris gali turėti įtakos nugaros skausmui bei sąnarių veiklai, tad nors prioritetas būtų „Sveikos nugaros“ programa, negalime atmesti ir „Svorio korekcijos“. Kiekvienas atvejis labai individualus ir reikalauja išskirtinio dėmesio kliento būklei, tam ir atliekame „SMART“ diagnostiką, kad galėtume profesionaliai, sveikai ir efektyviai šalinti problemas. Gera žmogaus savijauta ir sveiko gyvenimo būdo puoselėjimas „Apelsino“  sveikatingumo specialistams yra svarbiausias.

Ar daug klientų  „Apelsine“  sportuoja reabilitacijos tikslais?

Pagal poreikį žmogus gali pasirinkti sportuoti su sveikatingumo specialistu arba kineziterapeutu. Mūsų tikslas, kad ilgainiui žmogus tuos judesius, kurie kelia diskomfortą, galėtų atlikti be skausmo. Jei žmogus jau ilgą laiką jaučia diskomfortą ir kenčia skausmus, skundžiasi problemomis, tai mes pirmiausia rekomenduojame kreiptis į gydytojus. Ligų ar traumų atvejais diagnozes nustato gydytojai, o mes kartu bendradarbiaudami su gydytojais galime vykdyti reikiamas korekcijas ir treniruoti asmeniškai. „Apelsine“ turime 10-20% tokių atvejų, kai žmonės tęsia reabilitaciją po operacijų ar kitų patirtų traumų. Iš patirties galiu pasakyti, kad žmonės tolimesniam reabilitacijos procesui yra linkę rinktis „Apelsiną“, o ne gydymo įstaigas. Specialistai gydymo įstaigose yra tokie pat geri, tačiau jų apkrova didelė ir žmonės negauna norimo individualaus dėmesio savo problemoms spręsti, o „Apelsine“ sveikatingumo specialistai skiria maksimalų dėmesį kiekvienam klientui asmeniškai individualių treniruočių metu. Taip pat ir pati sveikatingumo klubo aplinka skatina nesijausti sergančiu ar mažiau pajėgiu, juk tokia atmosfera daug labiau motyvuoja bei skatina sveikimo procesą.

Registracija „Apelsiną“ išbandyti nemokamai